Athletics

 

The Maryville College Wall of Fame


The Maryville College Wall of Fame was established by the Honaker Club in 1975. Today, it is an ongoing project sponsored by the Maryville College Athletic Department. Its purpose is to recognize outstanding individuals who have contributed to the tradition of MC Athletics. Over the past 38 years, 182 Maryville College student-athletes and supporters of the athletic department have been honored for their accomplishments. The 2013 class, to be inducted on September 27th 2013, will be Keith Williams (Football/ Baseball), Chris Johannsen (Football/ Baseball), Babatu Willingham (Men's Basketball), Tonya DeWitt Campbell (Volleyball/ Softball), Brian Moore (Men's Soccer), and Dr. E. Russell Gibson (Team Physician).

Wall of Fame Committee

The Maryville College Wall of Fame Committee consists of the following individuals
who look to honor those who served Maryville College and their department of athletics.

  • Eric Etchison
  • Kelly Forster
  • Lauren Kardatske
  • John LaCava
  • Randy Lambert
  • Jay Malone
  • Brian Rigell
  • Kandis Schram
  • Lynn Sexton
  • Bill Wallace

 

2013 Wall of Fame Class

2013 Wall of Fame Introduction (Watch Video)

Keith Williams (Watch Video)

Tonya DeWitt Campbell (Watch Video)

Brian Moore (Watch Video)

Chris Johannsen (Watch Video)

Babatu Willingham (Watch Video)

Dr. Russell Gibson (Watch Video)

 

2012 Wall of Fame Class

Thomas Smith (Watch Video)

Scott Fletcher (Watch Video)

Phil Wilks (Watch Video)

Molly Hewa Sers (Watch Video)

Lee Taylor (Watch Video)

Jennifer McCafferty (Watch Video)

 

2011 Wall of Fame Class

NIKKI BOOP (Watch Video)

DAVE OSBORNE (Watch Video)

PAT MOYER (Watch Video)

TIM LAWRENCE (Watch Video)

PEPE FERNANDEZ (Watch Video)

Wall of Fame Honorees ROSTER PAGE

Full Name Sports Years Attended Year Inducted

Keith Williams

Football 1975-1978 2013
Tonya DeWitt Campbell Volleyball 1988-1992 2013
Brian Moore Men's Soccer 1987-1990 2013
Chris Johannsen Football/ Baseball 1982-1986 2013
Babatu Willingham Men's Basketball 1989-1992 2013
Dr. Russell Gibson Team Physician Since 1989 2013
Thomas Smith Football   2012
Scott Fletcher Men's Basketball   2012
Phil Wilks Football Coach   2012
Molly Hewa Sers Women's Soccer   2012
Lee Taylor Football   2012
Jennifer McCafferty Volleyball, Softball   2012
Nikki Boop Softball, Volleyball 1990-1994 2011
Tim Lawrence Men's Basketball 1988-1992 2011
Pat Moyer Baseball, Football 1981-1986 2011
Dave Osborne Baseball 1976-1980 2011
Pepe Fernandez Men's and Women's Soccer Coach "Special" 2011
Lara Sibold Women's Soccer 1991-1994 2010
Brett Stanley Men's Basketball, Baseball 1987-1990 2010
Eric Etchison Baseball, Baseball Coach 1984-1988 2010
Ed Davalos Wrestling 1978-1981 2010
Ken Dickens Football 1974-1977 2010
Julius Nicely Track, Wrestling 1938-1941 2010
Kelvin Richardson Men's Basketball 1990-1992 2009
Ben Sohrabi Men's Soccer 1988-1991 2009
Denise Penzkofer Volleyball, Women's Basketball, Softball 1983-1986 2009
Ken Adair Football 1977-1979 2009
Randy Schaurer Men's Basketball 1971-1975 2009
Alan Rock Football, Baseball 1942, 1947-1949 2009
Walter "Les" Rock Football, baseball 1939-1943 2009
Jamie Parrott Rogers Women's Basketball 1993-1996 2008
Ryan Riggins Men's Soccer 1991-1994 2008
Jason Harbison Football, Baseball 1985-1988 2008
Don Story Football 1964-1967 2008
Buddy White Football 1954-1957 2008
Dena Godsey Barr Volleyball, Softball 1994 2007
Richard Suttle Basketball 1981 2007
Steve Savage Football 1978 2007
Lewis A. (Junior) Masingo Football 1964 2007
Joe Black Special, Athletic Training
2007
Leah Onks-England Women's Basketball 1990-1994 2006
Randy Evans Men's Soccer 1987-1989 2006
Kandis Schram Athlete, Coach, Administrator 1982-1985 2006
William (Bill) Napier Football 1961-1965 2006
Jim Thurston Track, Cross Country 1948-1951 2006
Dr. Kenneth Bell Special, Athletic Training
2006
Julie Dingels Soccer 1990-1994 2005
Deangelo McDaniel Basketball 1983-1985 2005
Paul Anagnostis Football 1981-1985 2005
Danny Thomas Football, Baseball 1974-1979 2005
Bill Cochran Football 1960-1964 2005
Wade Edmond Football, Basketball 1976-1979 2004
Ken Hanna Football, Baseball 1973-1978 2004
Joe Malloy Track 1961-1968 2004
Bryson Struse Football, Track, Wrestling 1957-1961 2004
Elizabeth Murphey M-Club Athlete 1952-1956 2004
Walter Walsh Soccer 1984-1988 2003
Kevin McKinstry Baseball, Basketball 1973-1977 2003
Don M. Moore Football, Baseball, Wrestling 1952-1956 2003
Leslie Ann Fox Volleyball 1989-1992 2001
Kelly Smelser Soccer 1988-1992 2001
Donna Clancy Trainer Softball 1984-1988 2001
Alvin Nance Football 1976-1979 2001
Wayne Risko Wrestling, Football, Baseball 1973-1977 2001
Lauren Kardatzke Football, Tennis Coach 1961-1973 2001
Roland McClanahan Football, Track 1961-1965 2001
Dale Sterner Baseball, Basketball, Football 1958-1962 2001
Kenneth Shepard Football, Wrestling 1949-1954 2001
Howard Davis Football 1946-1950 2001
Sharon Wood Tennis, Athletic Director 1979-1983 2000
Howard J. (Monk) Tomlinson, III Football&Track Coach 1959-1971 2000
Don Elia Wrestling, Football, Track 1958-1961 2000
Gene Reynolds Baseball, Basketball, Football 1947-1951 2000
Ronald (Cotton) Easter Football 1941-1949 2000
Dee Dee Chapman Davis Volleyball, Basketball 1978-1982 1999
James Baxter Wrestling, Track 1960-1964 1999
Wilbur Ramsey Football 1960-1964 1999
Jimmy D. Harris Football, Baseball, Wrestling 1953-1958 1999
Bob Berrong Football, Basketball 1952-1956 1999
Sara Covington Matthews Basketball, Softball 1981-1985 1998
Lynn Howard Tennis 1962-1966 1998
Dan Greaser Football 1956-1960 1998
Stuart Snedeker Track 1932-1936 1998
Robert L. Houston Baseball, Track, Football 1901-1905 1998
Rachel M. Reese Volleyball, Softball, Basketball 1979-1983 1997
Clint Abbott Football, Wrestling 1961-1966 1997
Richard Lewis (Dick) Abbott Basketball 1950-1954 1997
John E. O'Dell Football, Basketball, Baseball 1934-1938 1997
Brenda Babb McCroskey Basketball 1978-1982 1996
Jim Lester Jr. Baseball, Football 1971-1975 1996
Ken Berry Football 1961-1965 1996
Earl Lawson Baseball, Football 1955-1959 1996
Bob Shelton Baseball, Football, Basketball 1951-1955 1996
Sandra Rabun-Lind Volleyball, Basketball 1977-1981 1995
Wayne Emme Basketball 1975-1979 1995
Don Phelps Football, Baseball 1960-1964 1995
Benny Baldwin Football, Baseball, Basketball 1946-1950 1995
Robert Neff Football, Baseball 1946-1950 1995
Candace Nutter Basketball, Softball 1979-1983 1994
Charlie Thomas Football, Basketball 1960-1964 1994
John L. Stafford Football, Wrestling, Baseball, Track 1959-1963 1994
Jack Keny Football, Basketball 1952-1955 1994
Wood N. Everett Wrestling 1938-1941 1994
Donna Owens Findley Volleyball, Basketball, Tennis 1978-1982 1993
Bill Wallace Basketball 1953-1957 1993
Chesley Anderson Wrestling, Tennis 1947-1951 1993
Herbert Palmer Wrestling, Football 1947-1951 1993
Evelyn Norton Queener Special, Founder of M-Club
1993
Carol Neal Reber Volleyball, Basketball, Softball 1977-1981 1992
Steve Dockery Football, Track, Baseball 1965-1968 1992
Bobbie Jo Sallade Davis Basketball, Tennis, Volleyball 1976-1980 1991
Tim Kelly Football 1974-1978 1991
William (Booty) Miller Wrestling 1952-1956 1991
Wayne Dunn Football, Wrestling 1974-1980 1990
Randy Lambert Basketball 1972-1976 1990
Roy Talmage Track 1934-1938 1990
David Clinton Football, Baseball 1970-1974 1989
Warren Morgan Basketball 1967-1971 1989
David Wiley Track 1966-1970 1989
Earl McMahan Football, Baseball 1970-1975 1988
Bill Padgettt Basketball 1966-1969 1988
Jerry Waters Wrestling, Track 1953-1957 1988
Ray Lillard Football, Baseball, Basketball, Track 1940-1949 1988
Sharon G. Brown Special, Coach 1974-1984 1987
Joe Costner Football, Track 1969-1973 1987
G. Donald Hickman Football, Basketball, Track 1966-1970 1987
Dr. L. Scott Honaker, Jr. Baseball, Football, Basketball 1937-1941 1987
Lowell McDonald Football, Track 1927-1931 1987
Michael Dalton Basketball, Football, Track 1962-1966 1985
Robert C. Ramger Baseball, Football 1952-1958 1985
Robert H. (Pie) Garner, Jr. Basketball, Football 1946-1948 1985
Moses H. Gamble, Jr. Football, Track, Wrestling 1932-1936 1985
Samuel Tyndale Wilson Baseball, M.C. President 1873-1878 1985
Dana H. (Dan) McKinstry Basketball, Baseball 1968-1972 1984
Hugh F. Hamil Basketball, Baseball 1947-1951 1984
James P. (Jim) Lester Special, Football, Track, Wall of Fame Founder 1947-1951 1984
E. King Berrong, Jr. Baseball, Football 1946-1951 1984
Raymond I. (Brick) Brahams, Jr. Basketball, Track 1946-1949 1984
Lee Hannah Basketball 1933-1937 1984
Lynn Sexton Baseball, Football, Basketball 1953-1957 1983
James C. Campbell Baseball, Football, Basketball 1949-1953 1983
Jesse L. (Buck) Millsaps Football, Wrestling 1932-1936 1983
Wilbur C. Loessburg Baseball, Football, Track 1932-1936 1983
Ira (Doc) Morrison Football 1926-1930 1983
Tom Morris Basketball 1956-1960 1982
Clarence B. Shepard Baseball, Football, Basketball 1949-1955 1982
Marvin Mitchell Football 1940-1947 1982
W.M.(Billy) Crawford Track, Football, Wrestling 1926-1929 1982
G.W. (Shorty) Sneed Baseball, Football, Basketball 1921-1924 1982
Miss Jessie S. Heron Special, Academic Counselor, Honaker Club Founder 1919-1957 1982
Ted B. Wilson Football, Basketball 1959-1963 1981
Frank Moore Cross Diving, Swimming, Track 1938-1942 1981
Steven T. Boretsky Baseball, Football, Wrestling, Track 1930-1934 1981
T. Madison Byar Track, Wrestling 1930-1934 1981
David W. Proffitt Basketball 1912-1918 1981
Benny R. Monroe Baseball, Football 1961-1965 1980
William E. Baird Basketball, Football, Track 1937-1941 1980
James W. Hitch Track 1929-1933 1980
David E. Briggs Basketball, Cross Country, Football 1915-1919 1980
Kenneth C. Stinnett Special, Baseball, Football
1980
Billy M. Owenby Baseball, Football, Basketball 1958-1962 1979
H.A. Callaway Jr. Football, Wrestling 1946-1950 1979
Charles H. Huffman Special, Composer of M.C. Fight Song 1945-1949 1979
Weldon A. Baird Basketball, Cross Country, Track 1935-1939 1979
W. Merle DeLaney Baseball, Basketball, Football 1927-1931 1979
W.A. Ruble Special, Baseball, Basketball, Football 1920-1923 1979
S. Earle Crawford Baseball, Football 1908-1912 1979
Charles E. Allen Baseball, Football, Track 1948-1952 1978
Hershell Merriman Football, Wrestling 1946-1950 1978
Boydson H. Baird Baseball, Basketball, Football, Track 1937-1941 1978
J.D. Hughes Baseball, Football 1937-1941 1978
James C. Renfro Football, Wrestling 1933-1938 1978
Hobart Ford Football 1915-1921 1978
D.R. (Bob) Boring Baseball, Football, Basketball 1946-1950 1977
Lea Callaway Basketball, Football, Track 1928-1932 1977
John T. Stone Baseball, Football, Track 1924-1928 1977
Joe C. Gamble Basketball, Football, Tennis 1922-1926 1977
Kin Takahashi First Football Coach and Captain 1888-1895 1977
J. Leon Berrong Baseball, Football, Basketball 1946-1950 1976
J.H.(Joe) Etheredge Basketball, Football, Track 1936-1940 1976
John A. (J.D.) Davis Baseball, Football, Basketball 1926-1930 1976
J.E. (Shorty) McCall Baseball, Football, Basketball 1924-1928 1976
J.G. McMurray Basketball, Baseball, Football, Track, Tennis 1921-1925 1976
Ken D. Kribbs Special, Author, Sportscaster, Sportswriter
1976
R.M. (Pat) Shores Baseball, Football, Basketball 1923-1926 1975
Lombe S. Honaker Special, Head Coach, Athletic Director 1921-1959 1975
Burney F. Acton Baseball, Football, Track 1921-1922 1975
R.C. (Bob) Thrower Basketball, Football, Track 1920-1924 1975